Trenutno dežura 11 vatrogasaca sa šest vozila poslije požara koji je jučer ujutro izbio na deponiji Uborak kod Mostara.
Požar je lokalizovan i trenutno ne postoji prijetnja od njegovog širenja izvan prostora deponije, sudeći prema informacijama iz Operativnog centra civilne zaštite Mostar i Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar.
Na požarištu se radi na zatrpavanju deponije šljunkom, što je ranije ocijenjeno kao jedina efikasna mogućnost gašenja požara na deponijskim poljima.
Podsjetimo, ranije je gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio, poslije razgovora s vatrogascima, kako je utvrđeno da je jedina mogućnost gašenja požara zatrpavanje deponijskih polja i da je angažovana firma koja bi trebala i započeti taj proces.
Kordić je rekao da nema opasnosti od eksplozije metana, objašnjavajući kako vatra nije zahvatila staro deponijsko polje, nego onaj noviji dio deponije.
Još uvijek se utvrđuju uzroci požara. Sumnju izaziva činjenica da je ovo već šesti požar na istoj lokaciji u posljednje tri godine, zbog čega se u javnosti sve glasnije postavlja pitanje radi li se o nemaru ili namjernom izazivanju požara radi “smanjenja volumena” otpada.









